•  

     Tygodniowy plan pracyb w grupie II 10.05 – 14.052021 r.

     Wiosna na wsi


      

     Dzień 1 Co słychać na wsi?

     Oglądanie obrazka przedstawiającego wiejskie podwórko; nazywanieznajdujących się na nim zwierząt.

     Zabawa orientacyjno-porządkowa Koguty i kury. Ćwiczenia artykulacyjne na podstawie wiersza Wandy Chotomskiej Co słychać na wsi. Cel: rozwijanie mowy. Zabawa ruchowo-naśladowcza Naśladujemy zwierzęta. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa bieżna Kot i kury, zabawy swobodne w ogrodzie przedszkolnym. Zabawa rytmiczna Powtórz rytm.

     Zabawa orientacyjno-porządkowa Koguty i kury. Ćwiczenia rozwijające spostrzegawczość Czego brakuje? Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

      

     Dzień 2 Nowinki z wiejskiego podwórka Wykonanie masażu Spacer kotka. Zabawa orientacyjno-porządkowa Koguty i kury. Słuchanie opowiadania Heleny Bechlerowej O kotku, który szukał czarnego

     mleka. Cel: rozwijanie mowy. Zabawa ruchowo-naśladowcza Co robi kotek? Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowo-naśladowcza Koguty, zabawa ruchowo-naśladowcza Wiejskie zwierzątka. Ćwiczenie rozwijające spostrzegawczość Śmieszne kurczątka. Dowolny taniec przy piosence Kogut. Zabawy swobodne w wybranych kącikach

      

     Dzień 3 Rodzina kuryZabawa Mówimy wyraźnie.

     Zabawa Czyje to dzieci? Zabawa orientacyjno-porządkowa Koguty i kury. Nauka wiersza Iwony Róży Salach Chodzi kurka. Cel: rozwijanie pamięci. Dowolny taniec przy piosence Kogut.

     Orizaba na świeżym powietrzu: zabawa bieżna Konie skaczą przez przeszkody; zabawa muzyczno-ruchowa Kogut i kury. Zabawa liczbowa rozwijająca umiejętność klasyfikowania w zależności

     od liczebności zbioru Policz zwierzęta i pokaż obrazek. Zabawa orientacyjno-porządkowa Koguty i kury. Zabawa graficzna Kurze bazgroły Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

      

     Dzień 4 Pan kogut

     Zabawa z rymowanką. Zabawa bieżna Mały kot. Zabawy przy piosence Kogut. Cel: rozwijanie umiejętności słuchania i śpiewania piosenek. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa rytmiczna Wystukaj rytm, zabawa ruchowa Pieski się bawią. Kurczątka – wyklejanie rysunku kurczątek kulkami z żółtej plasteliny. Zabawa przy piosence Kogut. Zabawy swobodne w wybranych kącikach

      

     Dzień 5 Awantura na podwórku

     • Ćwiczenia słuchowe Burek. Zabawa ruchowa z elementem toczenia – Psie figle. Piesek – wyklejanka z kolorowego papieru. Cel: rozwijanie sprawności manualnych. Zabawa orientacyjno-porządkowa Pieski – do budy. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawy w piaskownicy w ogrodzie

     przedszkolnym – budowanie zagród dla zwierząt, zabawa ruchowa Gąski. Ćwiczenia logopedyczne Konik. Wypowiadanie się na temat zwierząt i ich domów. Zabawa orientacyjno-porządkowa Pieski – do budy. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

      

     Tygodniowy plan pracyb w grupie II 26-30.04.2021 r.

     Jestem Polakiem i Europejczykiem

     Dzień 1 Miejscowość, w której mieszkam

      

     Ćwiczenia logorytmiczne Rób to, co ja. Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci – do domu! Dzieci – na spacer. Zabawa dydaktyczna Spacer po naszej miejscowości,: rozbudzanie zainteresowania własną miejscowością. Zabawa bieżna Trzy pociągi. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa Nasza flaga, spacer z balonami alejkami osiedla. Ćwiczenia słuchowe. Zabawa bieżna Trzy pociągi. Słuchanie piosenki Jestem Polakiem. Ćwiczenia oddechowe Powiewająca flaga.

      

     Dzień 2 Tu dom i tam dom

      

     Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnorodnych klocków. Zabawa dydaktyczna Domy dawniej i dziś.

     Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci – do domu! Dzieci – na spacer. Kolorowe domy – wykonanie pracy plastycznej. Cel: rozwijanie sprawności manualnych. Zabawa orientacyjno-porządkowa Małe domy i duże domy. Słuchanie wiersza Barbary Szelągowskiej Moja miejscowość. Nauka na pamięć zwrotki wiersza, fragmentami metodą ze słuchu. Zabawa ruchowa twórcza Tańczące kolory. Rysowanie domu po śladzie

      

     Dzień 3 Co to jest Polska?

     Zabawa Chodzimy, nie dotykając. Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci – do domu! Dzieci na spacer. Rozmowa na temat naszego kraju na podstawie wiersza Małgorzaty Skrobacz Polska. Cel: rozwijanie poczucia przynależności narodowej. Zabawa orientacyjno-porządkowa Odszukaj swoją parę. Ćwiczenia emisyjne Śpiewamy sylaby. Zabawa orientacyjno-porządkowa Odszukaj swoją parę. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej składanie w całość widokówek pociętych na części.

     Dzień 4 Poznajemy Warszawę

     Oglądanie flagi narodowej; omówienie jej wyglądu; zwracanie uwagi na kolorystykę i ułożenie kolorów na fladze. Łączenie na rysunku kropek tworzących flagę Polski. Kolorowanie flagi. Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci – do domu! Dzieci – na spacer, Słuchanie opowiadania Wandy Chotomskiej Wars i Sawa. Cel: poznawanie wybranych wiadomości o Warszawie. Zabawa bieżna Płynie Wisła. Oglądanie widokówek przedstawiających charakterystyczne miejsca w Warszawie. Zabawa bieżna Płynie Wisła. Wykonanie pracy plastycznej Polska flaga. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Dzień 5 Polska leży w Europie

     Zabawa z wykorzystaniem piosenki Jestem Polakiem. Zabawa bieżna Płynie Wisła. Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na zmienny akompaniament – Spacer po Londynie. Zabawy na świeżym powietrzu: spacer w pobliżu przedszkola obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie, zabawy swobodne na urządzeniach znajdujących się w ogrodzie, ze zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki Polska leży w Europie. Zabawa orientacyjno-porządkowa Wycieczka po kontynencie (Europie). Zabawy swobodne w wybranych kącikach.


      

      

      

     DZIEŃ PIĄTY

     TEMAT  –  CO TO JEST KOMETA ?

      

     PRZYWITANKA

      

     jedna noga w przód , druga noga w przód

      

     schyl się i rączkami zawiąż but

      

     przysiad dwa podskoki , w miejscu bieg i skłon głęboki

      

     wymachy rąk do przodu i rannego nie czuć chłodu .

      

     Gimnastyka buzi i języka

     1,2,3 – lecimy rakietą w kosmos ( przyklej język do podniebienia ). Nabierz powietrze, zaciśnij usta, a z policzków zrób balonik. Nadlatuje statek ufoludków , dotknij językiem górne ząbki , potem dolne. Kosmonauta wylądował na planecie  –  język z jednego kącika ust do drugiego Policz ile gwiazdek na niebie , licz językiem ząbki .ufoludki się uśmiechają  – uśmiechnij się . przywitaj się z ufoludkiem – całuski .Lecimy w kosmos – język w jednym policzku  potem w drugim.

      

     Tato co to jest kometa

     Co to jest kometa, tato? Było gorąco. Lipiec. Tomek czytał książkę w swoim pokoju bo na zewnątrz było zbyt gorąco, żeby grać w piłkę czy jeździć na rowerze. W mieszkaniu też był ukrop ale przynajmniej nie prażyło słońce. Tomek przyszedł do kuchni, wyjął z zamrażalnika kilka kostek lodu, wrzucił do szklanki a potem nalał do niej soku. Tata siedział w kuchni, czytał gazetę i słuchał wiadomości w radiu. Tomek nie mógł się nadziwić jak można robić te dwie rzeczy na raz – czytać i słuchać. Ale tata to potrafił. W wiadomościach podawali właśnie, że na niebie będzie można oglądać kometę i to gołym okiem, bez teleskopu ani nawet lornetki. – Co to jest kometa, tato? – spytał. Tata odłożył gazetę i uśmiechnął się – Kometa powiadasz? Wyjmij z lodówki jeszcze jedną kostkę lodu to pogadamy. Tomek myślał, że tata też chce sobie zrobić soku z lodem ale kostka miała posłużyć do czegoś innego bo wylądowała na płaskim talerzu. – Jak duża jest ta kostka lodu? – zapytał tata. – No szeroka na jakieś dwa centymetry, długa na trzy a grubości ma jakiś centymetr .No to wyobraź sobie tę kostkę ale powiększoną Tomek wyobraził sobie i uznał, że fajnie byłoby mieć za oknem taki kawał lodu, szczególnie w dzień tak upalny jak dzisiaj. – Oczywiście komety są różnej wielkości, to tylko przykład. Czyli to są takie wielkie, lodowe bryły? – zaciekawił się Tomek. – No tak można w uproszczeniu powiedzieć ale właściwie to można je bardziej porównać do brudnej śniegowej kuli przemierzającej kosmos. – Brudnej śnieżki? A dlaczego brudnej? – Dlatego, że taka kometa zbudowana jest z lodu, zamrożonych gazów, skał i pyłu. Więc nie wygląda jak ta nasza, kryształowo czysta kostka lodu. – I te śnieżne kule latają w kosmosie? Tak, przemierzają nasz Układ Słoneczny a jak zbliżą się do Słońca to robi im się taki ładny długi ogon… – Śnieżna kula z ogonem? Jak to? – Tomek otworzył szeroko oczy. – No właśnie tak. Co się stanie za kilka minut z naszą kostką lodu? – tata pokazał wzrokiem na talerz. Wokół kostki utworzyła się już obrączka z wody. – No, stopi się, to jasne. – No właśnie, i podobnie jest z kometami. Śnieżna kula zbliża się do Słońca, które zaczyna ją ogrzewać. Lód, gaz i pył zaczyna się uwalniać i uciekać z jądra komety. Im bliżej Słońca, tym więcej gazów się uwalnia i za kometą tworzy się ogromny, świetlisty ogon. Ciągnie się on za kometą wiele kilometrów i czasami możemy bez problemu oglądać go z Ziemi. Wygląda to jak wielka gwiazda z warkoczem i właśnie od tego wzięła się nazwa – kometa czyli “gwiazda z włosami”. – O rany, super! I będziemy mogli wieczorem oglądać tę kometę na niebie? – Jak tylko nie będzie chmur to obejrzymy, a może zrobimy też parę zdjęć, co Ty na to? – Świetnie!

      

     Spróbujesz odpowiedzieć na kilka pytań

      

     Co to jest kometa?

     Dlaczego tata Tomka przyrównał ją do brudnej śnieżki ?

     Co oznacza nazwa kometa. ?

     Kosmiczna rakieta z owoców

     Zbuduj sobie pyszną rakietę z twoich ulubionych owoców . Na patyczki do szaszłyków nabijaj po kolei kawałki owoców  na koniec wbij w połówkę jabłka . Jabłko przekroi Ci ktoś dorosły . Twoje rakiety będą nie tylko piękne ,ale też smakowite , zaproś rodzinę . SMACZNEGO !!!

      

     Wspaniałego weekendu  :)

      

     TEMAT  TYGODNIA  :    TAJEMNICE KOSMOSU     

      

     DZIEŃ CZWARTY

     TEMAT  –  TAJEMNICE   KOSMOSU

     Przywitanka

      

     W Kosmos można udać się rakietą . Rakieta to taki pojazd kosmiczny z silnikiem odrzutowym .

      

     Zabawy badawcze

     Napełnij balon powietrzem, nie związuj tylko puść rzucając w górę , strumień wyrzucanego powietrza napędza przedmiot balon , na tej zasadzie działa silnik odrzutowy.

      

     Kosmonauci żeby zwiedzać zakątki kosmosu muszą mieć odpowiednie kombinezon i kask. Człowiekowi do życia potrzebny jest tlen, dlatego w kosmosie muszą mieć hełmy, żeby oddychać .

     Kolejną zabawę robimy z rodzicem , świeczka na talerzyku rodzic ją zapala , zapaloną , świeczkę  przykrywasz  szklanką lub  słoikiem . Świeczka gaśnie , żeby się paliła musi mieć tlen

     Księżyc to ciało niebieskie pokryte szarym pyłem , wydaje się nam ,że Księżyc świeci w nocy ale tak nie jest . Piłkę owiń folią aluminiową , na owiniętą piłkę kierujesz światło np. latarki wydaje nam się ,że piłka się świeci ona tylko odbija światło , podobnie jest z księżycem- nie świeci własnym światłem tylko odbija światło słoneczne .

     Posłuchaj wiersza

     Dookoła ziemi ciągle biega księżyc naszej ziemi najbliższy kolega

     Cały miesiąc musi siedzieć dookoła

     Zanim raz naszą ziemię okrążyć zdoła

     Słońce go oświetla , tam gdzie słońce zerka

     Światło się odbija tak jak od lusterka

     Sam księżyc nie świeci to co widać z ziemi jest właśnie odbiciem słonecznych promieni .

      

     Zabawa badawcza – kosmiczny taniec

     Potrzebujesz wysoką szklankę  wypełnioną olejem spożywczym

     ¼ szklanki z barwnikiem spożywczym

     Musującą tabletkę

     Do szklanki z olejem delikatnie najlepiej pipetą wlewasz wodę z barwnikiem , obserwuj potem zamieszaj i wrzuć tabletkę musującą , woda z olejem się nie lubią .

      

     Jeszcze raz film – tym razem bohaterem jest księżyc

      

     TRZECI DZIEŃ

      

     TEMAT – BAJKA O SAMOTNYM KSIĘŻYCU – OPOWIEŚĆ  O SAMOTNOŚCI, PRZYJAŹNI I MARZENIACH .

      

     Przywitanka

      

     BAJKA O SAMOTNYM KSIĘŻYCU

     Dawno, dawno temu, gdy morze dopiero uczyło się szumieć i falować, a ludzie budować łodzie i statki, by po nim pływać, Słońce i Księżyc przypatrywały się temu z góry. Słońce się cieszyło – ogrzewało żeglarzy i morze swoimi promieniami, oświetlało wodę tak, że mieniła się raz na niebiesko, raz na szmaragdowo, raz na granatowo, a czasami na szaro. Zmieniało swoim ciepłem pluszczące fale w małe obłoczki i suszyło żagle łodzi. A Księżyc był zazdrosny. Kiedy Słońce chowało się za horyzont i nastawała noc, Księżyc wpływał na niebo, patrzył zimno w dół, a na jego blade oblicze nie wpływał najmniejszy nawet uśmiech. Żeglarze patrzyli na białą twarz Księżyca z pewnym niepokojem. Pewnej nocy, gdy umilkły żeglarskie pieśni i wszyscy zasnęli, nawet ryby w oceanie, zrobiło się cicho, bardzo cicho. Żeglarz, który czuwał na statku, poczuł się bardzo samotny.

      

     –– Dlaczego sam jedyny opiekuję się statkiem, podczas gdy wszyscy moi towarzysze śpią? Gdyby choć jeden z nich dotrzymał mi towarzystwa, czułbym się dużo lepiej – pomyślał, westchnął i spojrzał w bladą twarz Księżyca. Powiała nocna bryza, zupełnie tak, jakby Księżyc też westchnął, żeglarz nasunął głębiej kapelusz, wtulił się w kołnierz swojego sztormiaka i nagle zrozumiał – zrozumiał, dlaczego Księżyc jest smutny, blady i zimny. Księżyc był samotny. To prawda – pomyślał Żeglarz – za dnia Słońce ma nas wszystkich, ma ptaki na niebie i ryby pluskające w oceanie, ma kolory drzew i kwiatów, ale gdy zapada noc, przyroda zamiera, zasypia i na pustym niebie świeci tylko on, a na pokładzie czuwa tylko jeden z nas. A ponieważ był to nie tylko mądry i wrażliwy Żeglarz, ale również dzielny i zaradny, postawił żagle, chwycił koło sterowe i obrał kurs na Wyspę Fok, bowiem zaświtał mu w głowie znakomity pomysł. Kiedy przypłynął na wyspę, był różowy poranek i foki dopiero budziły się ze snu. Ześlizgiwały się ze skał, polowały na śledzie i sardynki, karmiły nimi swoje małe, ale gdy zobaczyły statek, wypłynęły mu na powitanie – Witajcie, siostry Foki – przywitał je Żeglarz i opowiedział im o swoich nocnych obserwacjach i przemyśleniach. Opowieści wysłuchała także cała załoga, która właśnie zbudziła się ze snu i ziewając przecierała oczy ze zdumienia, co robi w zupełnie innej części oceanu. Kapitan statku pochwalił Żeglarza za dobre serce i doskonały pomysł, po czym rozpoczęto naradę z fokami, kto dotrzyma towarzystwa samotnemu Księżycowi.

      

     – Same nic nie poradzimy – powiedziały Foki – ale porozmawiamy z rybami, one przecież nie śpią w nocy, bo nie mają powiek, może zgodzą się czuwać razem z Księżycem? Poczekajcie tu na nas –dały nura w głębokie fale oceanu. słońce schowało się do oceanu, a na niebie znów zajaśniał smutny Księżyc.

      

     – Nie mamy dobrych wieści – oznajmiły smutno Foki – ryby nie chciały z nami rozmawiać. Pływały tylko obojętne, nieme i zupełnie nieczułe na los Księżyca.

      

     – My nie możemy wam pomóc, całe dnie polujemy i karmimy nasze małe, wieczorami jesteśmy zmęczone, zasypiamy

      

     Wtedy w wodzie zapanowało wielkie poruszenie. W oceanie mieszkał Wieloryb, wielki, największy z tych, jakie żyją na świecie. Nie miał on żadnego towarzysza, który byłby tak wielki i potężny, jak on, z kim mógłby pływać i spędzać czas. Usłyszał on od ryb opowieść fok i jego wielkie wielorybie serce zalała fala współczucia. Doskonale przecież rozumiał samotność Księżyca. Poruszył swe ogromne cielsko, ogonem z dna morskiego zagarnął muszelki i z całej siły wypchnął je z wody, aż poleciały wysoko, wysoko do góry i rozprysnęły się po całym niebie, zamieniając się w gwiazdy. Księżyc od razu poweselał, momentalnie się rozpromienił! Ozłocił się, zbliżył do oceanu i zapanowała ciepła, perłowa noc .Nikt nie spał, żeglarze wyjęli swoje gitary, w niebo popłynęły najpiękniejsze pieśni. Gwiazdy migotały swym blaskiem, a Księżyc promieniał uszczęśliwiony. Od tej pory nigdy już nie był sam, zawsze miał przy sobie swoje towarzyszki gwiazdy. Z wdzięczności za pomoc nauczył gwiazdy nawigacji i od tej pory to one wskazują żeglarzom drogę. Wieść o wspaniałomyślnym czynie Wieloryba obiegła cały ocean. Dobiegła nawet do dalekich stron, gdzie przy ogromnej rafie żyła samotnie olbrzymia Wielorybica. Z podziwu dla czynu Wieloryba, wydała okrzyk zachwytu. On to usłyszał i wypłynęli sobie na spotkanie…

      

     Bajka o samotności , przyjaźni i sile marzeń , gdzie dobroć zostaje wynagrodzona , marzenia się spełniają – bajka dająca nadzieję .

      

     Praca plastyczna –   księżyc

     Potrzebujesz  granatową kartkę papieru , folię aluminiową ,farbki , lub gotowe gwiazdki mogą być cekiny , można je wyciąć z papieru lub narysować żółtą kredką . Z folii aluminiowej wycinamy duże koło. Wcięte koło zgnieć delikatnie wyprostuj  powtórz to kilka razy  następnie przyklej koło do kartki potem poprzyklejaj lub dorysuj towarzyszki księżyca gwiazdki .

      

     DZIEŃ DRUGI

      

     TEMAT –  PLANETY

      

     PRZYWITANKA

      

      

     ANIMACJA DO PIOSENKI

      

     Powtórzymy sobie wszystko to co teraz wiemy o planetach . Nasz układ słoneczny nazwany  tak, bo wszystko co się w nim znajduje, w tym nasza Ziemia, krąży wokół Słońca . Osiem planet porusza się po orbitach- takich torach wokół gwiazdy ,którą jest Słońce . Ziemia również krąży po orbicie wokół Słońca , a także wokół własnej osi .

      

     Merkury –  najmniejsza planeta , najbliżej słońca  układu słonecznego, powierzchnia podobna jest do księżyca jest skalista. Tu jest bardzo gorąca

      

     Wenus –  gwiazda pasterzy , otacza ją gruba warstwa chmur  jest to najgorętsza planeta układu słonecznego .

      

     Ziemia –  trzecia planeta od słońca na ziemi jest planetą na której rozwinęło się życie  , ziemia widziana z kosmosu jest w dużej części niebieska .

      

     Mars –  zwany czerwoną planetą przez rdzawo czerwoną  barwę , jest zimny i skalisty .Jowisz –  największa planeta, w jego atmosferze szaleją silne burze .

      

     Saturn  – planeta z charakterystycznymi pierścieniami , pierścienie składają się z lodu i  odłamków skał

      

     Uran – jest najzimniejszą planetą

      

     Neptun –  najbardziej oddalony od słońca tu z kolei szaleją wiatry .

      

     Jest jeszcze Pluton planeta karłowata .

      

     Układ słoneczny jest częścią galaktyki zwanej drogą mleczną .

      

     ZAPRASZAMY CIĘ TERAZ PRZEDSZKOLACZKU DO ZROBIENIA PRACY PLASTYCZNEJ – UKŁAD SŁONECZNY

     Potrzebna Ci będzie czarna kartka papieru , plastelina ,biała kredka . Lepisz z plasteliny planety , ćwicząc paluszki toczysz różnokolorowe kulki . Na środku kartki przyklejasz słońce  mama lub tata albo siostra, brat pomogą ci narysować orbity wokół Słońca . Koordynacja oko – ręka , każda planeta krąży wokół Słońca po swojej orbicie , a więc okrążasz Słońce każdą planetą i znów ćwiczysz paluszki uważaj ,żeby nie spaść z orbity , przyklejasz planety do kartki i masz własny układ słoneczny .

      

     Na koniec piosenka

      

      

     HEJ , HEJ  TO JUŻ PONIEDZIAŁEK  JESTEŚ GOTOWY ZACZYNAMY

     TEMAT   –   PODRÓŻ KOSMICZNA

      

     Przywitanka

      

     Zabierzemy  Cię teraz w niezwykłą podróż  zamienisz się kosmonautę bo to będzie podróż kosmiczna , ale zanim to nastąpi musisz się przygotować .

      

     Wierszyki na orientację w schemacie ciała

     Tu ramiona , a tu łokcie ręce , pięści

     Plecy ,brzuch , pięścią stuknę , nogą tupnę  taki ze mnie zuch

     Tu kolana , łydki , stopy , uda mam dwie silne nogi i podskoczyć mi się uda

     Ramię , ramię , łokieć, łokieć

     Udo ,udo , pięta , pięta

     Ucho ,ucho , oko ,oko  , nos i buzia uśmiechnięta

      

     Opowieść ruchowa   ( kosmos ) …..mama czyta – ty naśladujesz kosmonautę

     Wybieramy  się w podróż kosmiczną , zanim wystartujemy musimy się odpowiednio ubrać , wkładamy kombinezon , prawa noga , lewa noga , zapinamy suwak  szszuuuu , wkładamy jeden but , drugi but , prawą rękawicę , lewą rękawicę i hełm . Uwaga wsiadamy do rakiety  włączamy silnik zapinamy pasy i odliczamy nie wiem czy potrafisz liczyć w drugą stronę  3.2.1 start , lecimy wysoko ,jeszcze wyżej wchodzimy w przestrzeń kosmiczną , turbulencje czujesz , burza kosmiczna, odłamki skał musimy uciekać przechyl się w jedną stronę , potem w drugą stronę ufff udało się , o jakaś planeta  lądujemy .

      

     Klaszczemy , tupiemy i cichutko siadamy

      

     Zapraszamy Ciebie na film

     https://www.youtube.com/watch?v=LqCXZrCI9Pw

      

     podobał ci się film ? Spróbujesz odpowiedzieć na pytania?

      

     Czym jest słońce ?

     Po czym krążą planety wokół słońca ?

     W jaki sposób można udać się w podróż kosmiczną ?

     Jak nazywa się planeta ,która ma pierścienie ?

     Jak nazywa się planeta na której jest życie

     Jaką planetę nazywamy czerwoną?

     Ponieważ kosmonauci muszą być zdrowi , silni zwinni dlatego Ty poćwicz razem z nami , powtórz każde ćwiczenie kilka razy.

      

     Wirujący bączek  – ślizgasz się w kółko na brzuchu

     Wiatraczek  – usiądź na podłodze podkurcz nogi  kręcisz się na pupie

     Chowamy się  – siadasz  na podłodze przyciągasz kolana do głowy , rozprostuj nogi .

     Gorąca   – chodzisz wysoko podnosząc kolana

     Naleśnik  – zwijamy dziecko w kocyk , głowa poza kocykiem ,dziecko musi się rozplątać

     Tango – rodzic stoi twarzą do dziecka , dziecko na stopach rodzica tańczycie

     Zwierzątko   – rodzic stoi w rozkroku ,dziecko na czworakach przechodzi między nogami robiąc ósemki ,naśladuje kotka lub pieska

     Modelka – na podłodze sznurek ,dziecko idzie po sznurku plecy wyprostowane , głowa wysoko ,kroki pełne gracji

     Lustro  – siadamy naprzeciw siebie , dziecko naśladuje ruchy rodzica , kiwa głową podnosi rękę  itp. potem zmiana ról

     Miś się budzi – dziecko leży na podłodze naśladuje chrapanie , na hasło miś się budzi przeciąga się i chodzi na czworakach ,  hasło miś idzie spać , zwija się kłębek .

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II

     Temat tygodnia: Chciałbym być sportowcem.

     Piątek :

     Witamy Was w piątkowy ranek :)

     Może dzisiejsze zajęcia zaczniemy od zabawy, którą bardzo lubicie?

     https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE
     Pamiętacie, że melodia jest coraz szybsza? :)

      

     Zabawa Co tu nie pasuje?

      

      

      

      

      

     Dzieci patrzą na obrazki i wybierają z każdej obręczy to, co nie pasuje do pozostałych przedmiotów. Próbują uzasadnić swój wybór.

      

     Zabawa ruchowa z wykorzystaniem gazet  „Na wiosennej łące ‘’

     Jesteśmy na łące, świeci słońce, oddychamy głęboko.
     Na hasło:

     Wieje wiatr –dzieci poruszają gazetami
     Pada deszcz –dzieci stukają paluszkami o gazetę
     Parasol- dzieci chowają się pod gazetę
     Wieje wiatr- dzieci poruszają gazetami
     Świeci słońce –dzieci kładą się na plecach i wdychają nosem świeże powietrze

     Relaksacja – dziś zapowiada się piękna pogoda, warto wyjść na wiosenny spacer .
     Może uda Wam się spotkać motylka, biedronkę a może mrówkę?

      

     Pozdrawiamy i życzy miłego weekendu :)
      

      

     Czwartek:

     Dzień dobry ! Dziś tak samo, zajęcia zaczniemy od gimnastyki :)

     https://www.youtube.com/watch?v=OZ54i4ecwWA

      

      Zabawa kształtująca postawę- „Chodzenie”
      

     Rodzic recytuje kolejne zwrotki wiersza, a dzieci ilustrują ruchem sposób poruszania się bohaterów wiersza:

      

     Sunie wąż, sunie.
     Chodzić nie umie.
     Bo choćby chciał, to nie ma nóg.
     – czołganie się na brzuchu


     Za to stonoga
     na swych stu nogach
     w ziemi zbudować chce, ze sto dróg.
     – chodzenie na stopach i dłoniach

     Na jednej nodze
     sunie po drodze
     ślimak z chałupką swoją na plecach
     . – podskoki na jednej nodze


     Rak jak to rak
     chodzić chce wspak.
     I swoją modę wszystkim poleca.
     – chodzenie do tyłu

      

     A ja powiem wam,
     że dwie nogi mam!
     Bo każdy ma tyle nóg
      by bez kłopotu ruszać się mógł!
     – podskoki z nogi na nogę

     (B. Szelągowska)

      

     Rozmowa na temat obrazka:

                                                                                                              (tablica demonstracyjna -mac)

     • Co robią dzieci?
     • Co Wy robicie na świeżym powietrzu?
     • Jakie zabawy ruchowe najbardziej Was się podobają?

     A może teraz narysujecie lub namalujecie siebie podczas zabawy na podwórku?

      

     Życzymy miłej pracy :)
      
     Pozdrawiamy :) :) :)


      

      

     Środa :

      1.Dzień dobry, skoro mamy tydzień o aktywności i sporcie to dzisiejsze zajęcia również zaczniemy od gimnastyki. Tym razem już nie z małpkami :)
      

     https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU

      

     Wczoraj  już bawiliście się i skakaliście jak piłeczki. Dziś też będziemy wykorzystywać piłki, ale w inny sposób :)

     2. Segregowanie piłek według wielkości.

     Za pomocą tasiemek, sznurka lub nici tworzymy dwie obręcze w różnych kolorach, np. czerwoną i żółtą , oraz pięć piłek : trzy małe i dwie duże (piłki można wykonać z papieru, gazet)
     Rodzic ustala z dzieckiem, że do czerwonej obręczy będą wkładać duże piłki,  a do żółtej – małe piłki. Następnie rodzic pokazuje kolejno  piłki , a wkłada do odpowiedniej obręczy.

      

     3. Przeliczanie piłek w obręczach.

     Dziecko, przelicza duże piłki i małe piłki.
     Porównanie liczby piłek .
     Rodzic pyta: - Których piłek jest więcej : dużych czy małych?

     -O ile więcej?

     Na drugie pytanie dzieci mogą nie odpowiedzieć poprawnie, dlatego też rodzic może ułożyć piłki w pary, mówiąc dziecku co robi

     1 para – pierwsza duża piłka z pierwszą małą piłką
     2 para – druga  duża piłka drugą małą piłką
     3 para – trzecia duża piłka i nie ma pary

      

     Której piłki brakuje?
     Czyli o ile więcej jest dużych piłek?

      

     4. Świetnie Wam poszło! Podziałaliśmy sobie trochę matematycznie,  więc teraz może popracujemy swoimi paluszkami? Co powiecie na zabawy z kaszą?
      
     Potrzebne będą Wam  :

     *taca
     * kasza np. jaglana, kuskus
     * naczynka, łyżeczki, pojemniczki

      

     Przesyłam Wam link, w którym są różne propozycje zabawy z kaszą .
     Możecie przesypywać kasze z naczynia do naczynia , wyszukiwać w kaszy małych zabawek lub narysować  na niej coś ciekawego :)

     https://ekodziecko.com/sensoryczne-zabawy-z-kasza

      

     Hmmm………. ciekawe co wybraliście ? :)     Życzymy Wam miłego dnia :)

      

     Wtorek:

     1. Witamy Was po świętach, nasze dzisiejsze zajęcia zaczniemy od gimnastyki z małpkami :)

     https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464&list=PLt3FJASYjFdZHGrQHchgQekf2a1GgeAy0

      

     Ręce do góry hop sa sa

     teraz kucnij i złap psa
      ręka prawa ręka lewa
     i juz latasz tak jak mewa
     hop do przodu , klaśnij raz
      teraz w dól i w górę dwa
     Noga prawa ,noga lewa
      kręcisz nogą tak jak trzeba
     w lewo raz w prawo dwa
      skacz na nodze tak jak ja
     obrót w lewo klaśnij raz
     zatańczymy jeszcze raz

      

     2. Myślę, że wszyscy już rozgrzani, więc teraz chwilkę odpoczniemy i posłuchamy wiersza
      J. Koczanowskiej Gimnastyka.

     Gimnastyka to zabawa
     ale także ważna sprawa,
     bo to sposób jest jedyny
     żeby silnym być i zwinnym

     Skłony, skoki i przysiady
     trzeba ćwiczyć- nie ma rady!
     To dla zdrowia i urody
     niezawodne są metody.

     Rozmowa na temat wiersza.

     • Co nam daje gimnastyka?
     • Co wykonujemy podczas gimnastyki?

     3.Świetnie odpowiadaliście na pytania. Teraz posłuchajcie jeszcze raz wiersza, ale przy tym trochę się poruszamy :)

                                                                     Dziecko:

     Gimnastyka,                                       wyciąga ręce w  bok,

     To zabawa,                                         trzyma ręce wyprostowane, zgina je w łokciach,

                                                                 dłońmi dotyka klatki piersiowej,

     ale także                                              jak wyżej – ręce ma wyprostowane

     ważna sprawa,                                   zgina je w łokciach,

     bo to sposób                                       ręce ma opuszczone, wykonuje przysiad,

     jest jedyny,                                         wstaje,

     żeby silnym być                                podnosi ramiona, zgina ręce w łokciach, dłonie zaciska

     i zwinnym.                                         w pięści i pokazuje, jakie są silne,

     Skłony,                                              wykonuje skłon,

     skoki                                                   wykonuje podskok,

     i przysiady                                         wykonuje przysiad,

     trzeba ćwiczyć                                  powtarza skłon, podskok i przysiad,

     - nie ma rady!

     To dla zdrowia i urody                       spaceruje uśmiechnięte.

     niezawodne są metody.

     4. Zabawa z elementem podskoku „Małe piłki i duże piłki”

     Dziecko na hasło : Małe piłki-podskakują delikatnie na palcach ( ponieważ piłki są lekkie) , a gdy usłyszą hasło Duże piłki- podskakują ciężko na całych stopach ( ponieważ  duże piłki są ciężkie)

     5. Praca plastyczna – Piłka

     Co powiecie na stworzenie swojej własnej piłki?
     Piłkę możecie  wykleić plasteliną, kulkami z bibuły, może być pokolorowana kredkami lub pomalowana farbkami.

      https://mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/zaprojektuj-wlasna-pilke/

     Bardzo jesteśmy ciekawe Waszych  piłek, możecie je do nas przesłać  !

      

     Pozdrawiamy i życzymy miłej pracy :)

      

     Marzec, tydzień 4 Wielkanoc

     Przesyłam w zał. zestaw ćwiczeń domowych. Mimo trudnego dla wszystkich czasu życzę z okazji świąt zdrowia, spokoju i radości. Mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy.

     Pozdrawiam

     Krystyna Rutkowska

     Cwiczenia_przedszkole_01.04..odt

      

     Dzień dobry, dziś już Wielki Piątek, 😊Święta tuż, tuż, a ja zapraszam na początek do zabawy …

      

      Zabawa "Mówimy szeptem"

     Rodzic podaje wypowiedzenia, a dziecko powtarza je szeptem.

     - Pisanki to malowane jajka

     - Kurczątka wykluwają się z jajek.

     - Króliczek wielkanocny jest zrobiony z czekolady.

     - W koszyczku wielkanocnym znajduje się święconka.

      

     Rodzic wyjaśnia znaczenie poszczególnych wypowiedzeń.

      

     „Jakie jest jajko?” – zabawa sensoryczna i słowna.

     Ugotujcie wspólnie jajka.  Dziecko poznaje dotykiem ugotowane kurze jajko w skorupce, przykłada do policzka, przekłada z ręki do ręki, turla po dywanie i wypowiada się na temat cech jajka.

      Zapraszam do wykonania prostej i ciekawej pracy plastycznej: „Zając z papierowej dłoni”

     https://www.youtube.com/watch?v=A8agxSu4hNs

     Zajączki – zabawa ruchowa.

     Dzieci są zajączkami. Skaczą np. po pokoju skokami zajęczymi, na sygnał dźwiękowy kulą się, zwijają się w kłębuszki i „śpią”

      

      Zagadki wielkanocne

      

     - Ma złociste rogi

     I kożuszek biały.

     Nie biega po łące,

     Bo z cukru jest cały.

      

     - Wykluły się z jajek

     Są żółciutkie całe.

     Będą z nich kogutki

     Albo kurki małe.

      

     - Leżą w koszyczku,

     Pięknie ułożone.

     W kolory i wzory

     Mocno ozdobione.

      

     - Ukrywa w Wielkanoc słodkości różne,

     więc każde dziecko na niego czeka.

     Zobaczyć go jednak - wysiłki to próżne,

     bo on susami – kic! Kic! Ucieka.

      

     - Mały, żółty ptaszek

     z jajka się wykluwa,

     zamiast piór ma puszek,

     więc jeszcze nie fruwa.

      

      

     -Co to za gałązka,

     co kotków ma bez liku

     i chociaż nie zamruczy –

     miła jest w dotyku?

      

     Prosimy o wykonanie rysunku do jednej z wybranej przez dziecko zagadki.

      

     „Sztuczka z jajkiem w tle” – działania eksperymentalne.

     Potrzebne są: miska, jajka (surowe i ugotowane na twardo, flamaster

     Rodzic mówi do dziecka:

     Pewien mądry uczony o imieniu Arystoteles zastanawiał się, co było pierwsze – jajko czy kura? Do tej pory uczeni nie znaleźli na to pytanie odpowiedzi. Za to wielu z nich przeprowadziło eksperymenty z jajkiem. Dziś spróbujemy powtórzyć jedno z nich. Dziecko bierze do rąk 2 jajka (jedno gotowane drugie surowe, ale Rodzic nie wspomina o tym), zakręca nimi na stoliku (jak bączkami). Obserwuje, które jajko kręci się szybko, a które wolniej. Rodzic przygotowuje kilka par do sprawdzenia. Zaznaczają flamastrem te jajka, które kręciły się szybciej. Na koniec Rodzic mówi: Jajko, które jest ugotowane na twardo, kręci się szybko. To, które ma w sobie płynną surową zawartość , kręci się wolniej. Sprawdź, czy to prawda. Oznaczyliśmy kilka jajek flamastrem, bo kręciły się szybciej niż pozostałe. Sprawdź, rozbijając skorupkę, czy są surowe, czy ugotowane. Potem dziecko sprawdza, czy jajka, które kręciły się wolniej, faktycznie są surowe (wrzuca je ostrożnie z niewielkiej wysokości do głębokiej miski)

      

     Czwartek 01.04.2021 r.

      

     Wielkanocne pisanki

     Witajcie,

     Mam do Was pytanie? Czy wiecie, co wkładamy do wielkanocnego koszyczka?

      

     Puzzle wielkanocne

     Do tej zabawy będą nam potrzebne obrazki lub kartki pocztowe o tematyce wielkanocnej Rodzic przecina na kilka lub kilkanaście elementów. Zadaniem dziecka jest  ułożenie obrazka, a następnie opowiedzenie, co przedstawia ich układanka.

         Grupa II – pokolorujcie rysunek jajka według wzoru – karty pracy cz2

      Zróbmy pracę plastyczną, która ozdobi Wasz dom na Wielkanoc. Przygotujcie: białą kartkę, taśmę papierową, farby lub kredki.

         Gotowe prace prześlijcie do nas a ukażą się na naszej stronie :-) Niech powstanie galeria wielkanocnych pisanek !!!!!!

      https://www.youtube.com/watch?v=bKHunXK0WpQ

      

     A teraz trochę poćwiczymy liczenie....

     • Policz jaja w koszyku, narysuj w wyznaczonym miejscu tyle kropek, ile jest jaj. (karta pracy 1)
     • Obejrzyj obrazki, skreśl to co nie pasuje do pozostałych. (karta pracy 2)     Załączniki:

      

     Dzień 1 Najpiękniejsze jajka

      

     • Oglądanie widokówek i obrazków związanych ze świętami; nazywanie przedstawionych na nich elementów.
     • Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke Najpiękniejsze... ilustrowanego przez Rodzica. Cel: rozwijanie mowy.

     Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze! Prawda? Taka samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.
     -Z mojego jajeczka- gdakała pierwsza kura- wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku!
     -A z mojego- gdakała druga- najpiękniejsza nioska w całej wsi!
     Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
     -Mój kogucik- gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski.
     -A moja nioska- gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
     Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować , czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wykluwają się najpiękniejsze kurczaki na świecie. (
     Rodzic przerywa opowiadanie i pyta dziecko, co sądzi o pomyśle kurek i czy rzeczywiście z jajek wylęgną się kurczątka w kolorach skorupek. Następnie kontynuuje opowiadanie, zwracając uwagę dziecka, na to kto miał rację).
     I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania. Zanim się obejrzały, z popękanych kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
     -Jaka śliczniutka! –wygdakała pierwsza kur.
     -Mój ty kochany!- rozczuliła się druga.
     -Chlip, chlip !- płakała ze szczęścia trzecia kura.
     A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie : „Mamo ! Już jestem!”.

     Rozmowa na temat opowiadania:

     -Wyjaśnianie znaczenia słowa nioska.
     -Co zniosły kury?
     -Dlaczego chciały , aby ich dzieci były najpiękniejsze?
     -Co zrobiły, aby tak się stało?
     -Jak pomalowały jajka?
     -Jakie kurczątka wykluły się z jajek?

     • Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała – Kurczątka.

     Dziecko przykuca na dywanie, głowę ma skuloną miedzy ramionami – dziecko jest kurczątkiem, które zaraz wykluje się ze skorupki. Na hasło Rodzica : Kurczątko się wykluwa –dziecko powoli podnosi się, prostuje stopniowo dolne i górne kończyny; kręci głową w różnych kierunkach- ogląda świat , na którym się znalazło.

     • Zabawy badawcze Z czego składa się jajko?
      Potrzebne będzie – jajko, spodeczki,  jajko na twardo.

      Zapoznanie  z budową jajka kurzego: rozbicie surowego jajka. Oglądanie wspólnie białka i żółtka na spodeczkach; określanie ich konsystencji i koloru. Wyjaśnienie przez Rodzica, jakie funkcje pełnią w jajku białko i żółtko . Rozmowa z dzieckiem na temat postaci w jakiej można spożywać jajko. Degustowanie jajka ugotowanego na twardo.

       
     • Ćwiczenia językowe Jedno kurczątko.

     Rodzic wymawia słowa związane z Wielkanocą ( w liczbie pojedynczej). Dziecko tworzy liczbę mnogą od podanych słów. Np. R. mówi: jedno kurczątko, dwa…. Dziecko dopowiada kurczątka, jeden baranek, trzy..(baranki).

      

     Dzień 2 Kurki

     • Zapoznanie z piosenką Śpiewające Brzdące - hopla, hopla

     https://www.youtube.com/watch?v=t-jVEPrPR9c&t=25s

     Podczas zwrotek dzieci mogą poruszać się w dowolny sposób a  podczas refrenu dzieci podskakują.

      

     • Ćwiczenia w porównywaniu wielkości Od największej do najmniejszej.

     Dziecko układa pisanki  od największej do najmniejszej i odwrotnie.

     Pisanki można znaleźć na stronie http://nauczycichlatac.blogspot.com , a dokładniej tu- https://drive.google.com/file/d/0B3ZsF1sDb-kHanpsN0xVOWV5STA/view

                  https://www.youtube.com/watch?v=r-to1UXYMUA

                  https://www.youtube.com/watch?v=giRwxyKTXcg

     • Propozycje wykonania prostych pisanek wielkanocnych:

     https://mojedziecikreatywnie.pl/tematyka/pisanki-diy/

      

      

     Dzień 3 Wielkanocne przysmaki

     Zabawa orientacyjno-porządkowa Kury szukają ziarenek. Słuchanie wiersza Marioli Golc Wielkanocne przysmaki. zapoznanie ze zwyczajami wielkanocnymi.

     Święta wielkanocne pachną przysmakami.

     Czuć już wonny żurek i keks z bakaliami.

     A drożdżowa baba ze stołu spogląda.

     W białej sukni z lukru pięknie dziś wygląda.

     Pan mazurek pachnie słodką czekoladą.

     Koronę z owoców już na niego kładą.

     Smakowitych potraw znacie jeszcze wiele.

     Spróbujcie ich trochę w świąteczną niedzielę.

      

     Propozycje pytań do wiersza:

     O jakich świątecznych przysmakach jest mowa w wierszu?

     Jakie przysmaki chciałbyś/chciałabyś spróbować w święta?

     Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki – Wędrująca pisanka. Porównywanie obrazków koszyków z pisankami. Rysowanie brakującej pisanki. Ćwiczenie spostrzegawczości Ukryte pisanki. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki – Wędrująca pisanka. Rozmowy na temat przedświątecznych przygotowań w domach dzieci.

     A na konieć trochę zabawy :)

     Wielkanocne memory (ore.edu.pl)

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 01 – 05.02.2021 r.

      

     Temat: Jestem samodzielny w kuchni

      

     Dzień 1 Różnicowanie głosek k – g

     Ćwiczenia oddechowe – wydłużanie fazy wydechowej (na podstawie

     wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Mniam, mniam). Ćwiczenia logorytmiczne.

     Zestaw zabaw ruchowych metodą opowieści ruchowej – artykulacyjne – różnicowanie głosek k g.

     2. Zestaw ćwiczeń ruchowych – nr 9. Cel: rozwijanie sprawności fizycznej.

     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa z elementem celowania

     Celuj do koszyka, ćwiczenia słuchowe – Co słychać dokoła?

     Zabawa Ruchoma zabawka. Zabawa orientacyjno-porządkowa Czujne skrzaty.

      

     Dzień 2 Przedszkolna kuchnia

     1. Wycinanie sylwety garnka. Ozdabianie jej rysunkami małych kół.

     Dowolny taniec przy piosence Kiedy się nudzę.

     II 1. Wycieczka do przedszkolnej kuchni - z wyposażeniem

     kuchni, pracą kucharzy. Zabawa orientacyjno-porządkowa Czujne skrzaty.

     2. Rozmowa na temat wycieczki do przedszkolnej kuchni. Cel: rozwijanie

     mowy. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa Stopa za stopą, zabawa

     bieżna Sople lodu.

     1. Łączenie pustych miejsc na zdjęciu z odpowiednimi fragmentami, które

     znajdują się pod zdjęciem Zabawa Idź w kierunku przyjaciela.

     Zabawa ruchowo-naśladowcza Jestem kucharzem.

     Dzień 3 Liczymy

      

     1. Zabawa Czy możecie?

     Ćwiczenia oddechowe: naśladowanie dmuchania na gorącą zupę.

     Zestaw zabaw ruchowych metodą opowieści ruchowej

     1. 1. Zabawa dydaktyczna Podwieczorek dla lalek. Cel: rozwijanie umiejętności liczenia.

     2.Zestaw ćwiczeń ruchowych – nr 9. Cel: rozwijanie sprawności fizycznej.

     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa utrwalająca znajomość schematu

     własnego ciała Do przodu, do tyłu, w bok; ćwiczenia słuchowe Dźwięki

     w ogrodzie przedszkolnym.

     1. Liczenie produktów umieszczonych w pętlach. Określanie, czego jest

     najmniej, czego najwięcej, co powinniśmy jeść, a czego nie.

     Zabawa z wykorzystaniem wiersza Małgorzaty Barańskiej.

     Mówienie na jednym wydechu zdania: Gdzie kucharek sześć, tam nie ma

     co jeść.

      

     Dzień 4 Kolorowy obrus

      

     1. Zabawy kostką.

     Zestaw zabaw ruchowych metodą opowieści ruchowej .

     1. 1. Zabawy przy piosence Kiedy się nudzę.

     Zabawa muzyczno-ruchowa Wesoło-smutno.

     2. Kolorowy obrus – wycinanie pasków i ich naklejanie.
     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa orientacyjno-porządkowa
     Ciepło

     zimno; zabawy śnieżkami. Rzucanie do celu samodzielnie określonego

     przez dzieci.

     1. Ćwiczenia w chodzie.

     Zabawa w echo.

     Zabawa Gotujemy.

     Zabawa ruchowo-naśladowcza Gotujemy zupę

      

     Dzień 5 Ciasteczka

      

     1. Masażyk relaksacyjny.

     Wycinanie papierowych serwetek z kolorowego papieru.

     Zestaw zabaw ruchowych metodą opowieści ruchowej

     1. 1. Wykonywanie kruchych ciasteczek na podwieczorek - zachęcanie do

     uczestnictwa w przygotowaniu prostych potraw.

     Zabawa ruchowo-naśladowcza Gotujemy zupę.

     2. W kuchni – ćwiczenia słuchowo-ruchowo-graficzne - rozwijanie percepcji słuchowej.

     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa ćwicząca refleks i spostrzegawczość – Znajdź swoje drzewo; zabawy na śniegu. Usypywanie

     zaspy i przeskakiwanie przez nią.

     1. Wspólne degustowanie ciasteczek. Podawanie określeń – udzielanie odpowiedzi na pytanie: Jakie są ciasteczka?

     Zabawa Papierowe ciasto. Masażyk relaksacyjny.

      

      

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 25-29.01.2021

     Temat tygodnia: Karnawałowe zabawy

     Poniedziałek

     • Stroje balowe – nazywanie strojów balowych
     • Balowy szal - zabawa orientacyjno-porządkowa
     • Kolorowe balony – ćwiczenie w kartach pracy, kolorowanie balonów wg instrukcji
     • Lustra – zabawa naśladowcza
     • Podaj dalej zabawa wyciszająca
     • Swobodne zabawy w kącikach zainteresowań

      

     Wtorek

     • Bal balonów – ilustrowanie ruchem treści wiersza
     • Jedziemy na bal – zabawa orientacyjno-porządkowa
     • Bal karnawałowy – zajęcia muzyczno-ruchowe
     • Muzyczne inpiracje – zajęcia umuzykalniające
     • Księżniczki i rycerze – zabawa orientacyjno-porządkowa
     • Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza

     Środa

     • Baloniki – słuchanie wiersza A. Łady-Grodzickiej
     • Który balon następny? – zabawy matematyczne
     • Gimnastyka ogólnorozwojowa
     • Dmuchamy baloniki – ćwiczenie oddechowe
     • Co słyszymy? – ćwiczenia słuchowe
     • Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej składanie w całość podzielonych na części obrazków

      

     Czwartek

     • Balowe czapeczki – zabawa dydaktyczna
     • Karnawałowe maski – praca plastyczna
     • Nadmuchiwanie balonika – ilustrowanie ruchem treści wiersza
     • Bal przebierańców – rozmowa na temat wymarzonych karnawałowych strojów
     • Potworki – rysowanie pod dyktando, przeliczanie elementów
     • Orkiestra – zabawy z instrumentami

     Piątek

     • Dwie ręce, dziesięć palców – zabawa paluszkowa
     • Balonik – zabawa w kole
     • Mali Wspaniali – zajęcia ruchowe z elementami sztuk walki
     • Balony – zabawy matematyczne, nazywanie kolorów, określanie kształtów balonów
     • Karnawałowy pociąg - zabawa przy muzyce
     •  Swobodne zabawy w kącikach zainteresowań

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 18.01 – 22.01.2021 r.

     Styczeń, tydzień 3 Babcia i dziadek

     Dzień 1 Moja babcia

     Rozmowa na temat babć i dziadków dzieci. Ćwiczenia oddechowe.

     Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych – nr 18

     • Słuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej Pytanie zadał Olek babci. Cel: rozwijanie mowy.

     Dowolny taniec przy piosence Kochanej babci. Zabawy na świeżym powietrzu.

     • Nauka wiersza Barbary Szelągowskiej Babcia. Zabawa ruchowa Sklejone dzieci.

     Ilustracja ruchowa piosenki Babciu, droga babciu. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Dzień 2 Serduszka dla babci i dla dziadka

     Zabawa Co nie pasuje? Zabawa ruchowa Na spacerze z babcią i z dziadkiem.

     • Wykonywanie serduszka dla babci i dla dziadka. Inspiracje muzyczne.

     Ilustracja ruchowa piosenki Babciu, droga babciu.

     • Słuchanie piosenki Kochanej babci. Zabawa (w zabawę z dzieciństwa babci) Ciuciubabka.

     Nauka wiersza Jadwigi Koczanowskiej Dziadek. Ilustracja ruchowa piosenki Babciu, droga babciu.

     Dzień 3 Śpiewamy dla babci

     • Zabawa Należysz do naszej grupy. tego, co dzieci chciałyby dać babci, a co dziadkowi z okazji

     ich święta. Zabawa ruchowa Pomagamy dziadkom.

     • Nauka piosenki Kochanej babci. Ilustracja ruchowa piosenki Babciu, droga babciu.

     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa Babcia i dziadek; zabawa

     ruchowa Odszukaj babcię, odszukaj dziadka.

     • Wycinanie papierowych kwiatów, wiązanie kokardek – wspólne dekorowanie sali przed uroczystością z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Oglądanie obrazków. Opowiadanie historyjki.

     Dzień 4 Odwiedzamy babcię I dziadka

     • Wyszukiwanie etykietek ze swoim imieniem. Przyklejanie ich na serduszkach z kwiatuszkami wykonanymi kilka dni wcześniej. Zabawa ruchowa Na spacerze z babcią i z dziadkiem.

     Niepodzianka dla babci I dziadka. Zabawy na świeżym powietrzu:

     • Rozmowa indywidualna na temat spotkania z babciami i dziadkami

     w przedszkolu. Określanie przez dzieci, czyja babcia (czyj dziadek) jest mamą (tatą)

     mamy, a czyja (czyj) – taty.

      

     Dzień 5 Odłóż zabawkę

     • Zabawa Złączone słoneczka. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

     Zabawa bieżna Dziadek do babci, babcia do dziadka.

     • Zestaw ćwiczeń ruchowych – nr 8. Zabawy na świeżym powietrzu.

     słuchowe.

     Zabawa – określanie położenia przedmiotów w przestrzeni. Zabawa ruchowo-naśladowcza Zabawki. Ćwiczenia z głoską r. Słuchanie wiersza Juliana Tuwima O panu Tralalińskim.

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 11-15.01.2021

     Temat tygodnia: Zimowe zabawy

     Poniedziałek

     • Zabawy z wykorzystaniem rymowanki.
     • Zabawa – poruszanie się w różnym tempie.
     • Słuchanie wiersza Witolda Zechentera Zima.
     • Ilustracja ruchowa wiersza Tak się zachmurzyło.
     • Wykonanie prezentów dla babci i dziadka
     • Zabawa Komu trzeba się ukłonić?
     • Ilustracja ruchowa wiersza Tak się zachmurzyło.
     • Zabawy swobodne w wybranych kącikach

      

     Wtorek

     • Słuchanie piosenki Zimo kochana
     • Dowolny taniec przy piosence
     • Ćwiczenia ruchowo-graficzne
     • Zabawa ruchowo-naśladowcza Jeżdżę na nartach
     • Muzyczne Inpiracje
     • Zabawa ruchowa Toczymy śniegową kulę
     • Bałwanek – praca plastyczna
     • Zabawa ruchowa z elementem podskoku – Uwaga, zaspa!
     • Ćwiczenia słuchowe
     • Dowolny taniec przy piosence Zimo kochana
     • Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki
     • Rysowanie na temat Moje zabawy na śniegu

     Środa

     • Ćwiczenia w wycinaniu. Układanie z wyciętych elementów sylwety słoneczka.
     • Dowolny taniec przy piosence Zimo kochana.
     • Zabawa ruchowa Lepimy bałwana.
     • Nauka piosenki Zimo kochana.
     • Gimnastyka ogólnorozwojowa
     • Zabawa integracyjna Baw się z nami.
     • Zabawa Skąd słychać gwizdek?
     • Ilustracja ruchowa wiersza Tak się zachmurzyło.
     • Wyklaskiwanie prostych rytmów wystukiwanych przez nauczyciela klockiem o podłogę.
     • Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

      

      

     Czwartek

     • Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze Skrzypi śnieżek.
     • Zabawa ruchowa Celowanie
     • Kolorowe nakrętki – tworzenie prostych kolekcji.
     • Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatr i śnieżynki.
     • Liczenie połączone z mruganiem.
     • Zabawa Król jest chory
     • Indywidualny śpiew piosenek dla babci i dziadka
     • Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence Grozik.

      

     Piątek

     • Wodzenie wzrokiem za przedmiotem poruszanym przez nauczyciela.
     • Ćwiczenia rozmachowe (ćwiczenia indywidualne).
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatr i śnieżynki.
     • Mali Wspaniali – zajęcia ruchowe z elementami sztuk walki
     • Zabawa ruchowa Jedziemy na sankach.
     • Lepienie bałwanków z plasteliny. Nadawanie im imion.
     • Ilustracja ruchowa wiersza Tak się zachmurzyło.
     • Zabawy konstrukcyjne – budowanie z klocków pałacu dla pani Zimy.
     • Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 4-8.01.2021

     Temat tygodnia: Zwierzęta są głodne

     Poniedziałek

     • Ćwiczenia szczęki dolnej.
     • Słuchanie wiersza Ireny Suchorzewskiej Domek dla ptaków.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Wróbelki.
     • Zabawa twórcza – Lepienie ptaka ze śniegu.
     • Lepienie ptaszków z plasteliny.
     • Zabawa sprawnościowa Przejdź pod…
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Wróbelki.
     • Ćwiczenia językowe – O jakim ptaku mówię?

      

     Wtorek

     • Obserwowanie ptaków przylatujących do karmnika.
     • Ćwiczenia oddechowe.
     • Rytmiczny bieg na zmianę z ćwiczeniami rąk i nóg.
     • Karmnik – rysowanie po śladzie
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Kot i wróbelki.
     • Muzyczne Inspiracje
     • Zabawa bieżna Slalom,
     • Ćwiczenia słuchowe – rytmiczny podział (na sylaby) nazw ptaków.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Wróbelki.
     • Ćwiczenia ortofoniczne

     Czwartek

     • Rozmowa na temat dokarmiania zwierząt
     • Rysowanie ptaków: jednego na karmniku, dwóch – w karmniku, jednego – obok karmnika. Liczenie ptaków.
     • Nauka rymowanki o wróbelku.
     • Zabawa ruchowa z elementem wyprostnym – Bałwanek.
     • Zabawy przy piosence Głodny ptaszek.
     • Dowolny taniec przy piosence.
     • Zabawy na świeżym powietrzu: poszukiwanie śladów na śniegu; zastanawianie się, do kogo one należą. Zabawa ruchowa Ptaki do karmnika.
     • Kończenie rymowanek.
     • Ćwiczenia słuchowe Co to gra?
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Wróbelki.

     Piątek

     • Próby układania dialogów.
     • Ćwiczenia równowagi Wirujące płatki śniegu.
     • Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 8.
     • Zabawy na świeżym powietrzu: obserwowanie ptaków przylatujących do karmnika
     • Zabawa ruchowa Ukłony dla babci, ukłony dla dziadka;
     • Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała Zmarznięty ptaszek–wesoły ptaszek.
     • Zabawa paluszkowa Sroczka.
     • Zabawa Nie wolno się śmiać!
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Wróbelki i kot.

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II  14-18.12.2020

     Temat tygodnia: Święta tuż-tuż

      

     Poniedziałek

     • Badanie śniegu – Czy śnieg jest czysty?
     • Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych
     • Koncert świąteczny Dziadka Bacha
     • Zabawa ruchowa Idziemy po choinkę;
     • Oglądanie obrazków. Opowiadanie historyjki. Ocenianie, czy chłopiec i tata postąpili słusznie.
     • Ćwiczenia narządów artykulacyjnych – warg i języka.
     • Zabawa rytmiczno-ruchowa Choinka.

      

     Wtorek

     • Słuchanie wiersza Tadeusza Kubiaka Wesoła choinka.
     • Dowolny taniec przy piosence Pod zieloną choineczką.
     • Zabawa dydaktyczna Żywe domino.
     • Taniec przy piosence Pod zieloną choineczką.
     • Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Omiń bombkę.
     • Choinka – wypychanie elementów i układanie z nich całości.
     • Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.
     • Muzyczne Inspiracje
     • Strojenie grupowej choinki
     • Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence Grozik.

     Środa

     • Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej – Zimowy las
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa – Kupujemy choinkę
     • Zabawy przy piosence Pod zieloną choineczką.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Dekorujemy choinkę
     • Gimnastyka ogólnorozwojow
     • Zabawa bieżna Bombka
     • Ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej – Zimowy las (ciąg dalszy). 
     • Kolorowanie trzech bombek na czerwono, dwóch – na niebiesko, jednej bombki – na żółto. Rysowanie pod choinką tego, co dzieci chciałyby dostać w prezencie.
     • Zabawa Kolorowa sałatka.

      

      

     Czwartek

     • Kolorowanie bombek. Odszukiwanie w naklejkach obrazka bombki. Naklejenie go na jej cień
     • Ćwiczenia oddechowe
     • Impreza muzyczna Świąteczne zwyczaje w wykonaniu p. Aliny Zwoźnia
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Dekorujemy choinkę
     • Zabawa rytmiczno-ruchowa Choinka
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Rodzinki
     • Rysowanie po śladach drzewek iglastych i gałązek
     • Ćwiczenia narządów artykulacyjnych – warg i języka.

      

     Piątek

     • Zabawa Szymon mówi
     • Nauka drugiej zwrotki piosenki Pod zieloną choineczką
     • Mali Wspaniali – zajęcia ruchowe z elementami sztuk walk
     • Słuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej Choinka.
     • Zabawa rytmiczno-ruchowa Choinka
     • Kolorowe bombki – dostrzeganie rytmu i kontynuowanie go.
     • Zabawa ruchowa Tańczące śnieżynki
     • Zabawa bieżna Gwiazdka do gwiazdki
     • Swobodne zabawy w kącikach tematycznych

      

      

      

     TEMAT : To już zima                                              07.12 - 11.12.2020 r.

     Dzień 1 Gawronek poznaje zimę

     1. Liczenie bałwanków w każdej grupie. Łączenie liniami grup, w których jest tyle samo bałwanków. Nauka rymowanki o zimie. Ilustracja ruchowa rymowanki o zimie.

     Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych – nr 14 (do wykorzystania

     według wyboru N.). Inspiracje muzyczne.

     1. Słuchanie opowiadania Hanny Zdzitowieckiej Gawronek poznaje zimę. Zabawy na świeżym powietrzu: spacer – obserwacja zimowego krajobrazu; zimowa rozgrzewka.

     2. Oglądanie obrazka i odpowiadanie na pytania. Rysowanie prezentów, jakie dzieci dostały w domu od Mikołaja. Ilustracja ruchowa rymowanki o zimie.

     Dzień 2 Bałwanek

     1. Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej – składanie w całość pociętych obrazków.

     Ćwiczenia rytmiczne. Zabawa bieżna Śnieżynki.

     1. Śniegowy bałwanek – wycinanie elementów i przyklejanie ich na niebieskim tle. Cel: rozwijanie sprawności manualnej. Dowolny taniec przy piosence Zima biała. Gimnastyka

     2. Ćwiczenia w wydłużaniu fazy wydechu – na podstawie wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Jak ziewamy. Słuchanie tekstu, rysowanie po śladach rysunków. Kończenie rysowania

     bałwanków według wzoru. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Dzień 3 Zima biała

     1. Zabawa graficzna Rysujemy bałwanka.Zabawa bieżna Berek-kucanka. Zabawy plastyczne z mamą Frania.

     2. Zabawy przy piosence Zima biała. Cel: umuzykalnianie dzieci.

     3. Ćwiczenia oddechowe. Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Dzień 4 Cztery bałwanki

     1. Rysowanie drogi kuli śnieżnej. Określanie, co mija po drodze i dlaczego zrobiła się duża.

     Nauka pierwszej zwrotki piosenki Zima biała. Zabawa bieżna Śnieżynki.

     1. Bałwanki – przeliczanie w zakresie czterech. Cel: rozwijanie umiejętności

     liczenia. Zabawa ruchowa Bałwanki.

     1. Zabawa Skąd słychać instrument? Zabawa relaksacyjna Długa wstążka. Nauka drugiej zwrotki piosenki Zima biała. Ilustracja ruchowa piosenki Zima biała.Przewlekanie sznurka przez dziurki.

     Dzień 5 Zimowa piosenka

     1. Zabawa z wykorzystaniem rymowanki. Zabawa bieżna Śnieżynki.

     2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 7. Cel: rozwijane sprawności fizycznej.

     3. Słuchanie wiersza Ireny Suchorzewskiej Zimowa piosenka.Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki.

      

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 30.11 - 4.12.2020

      

     Temat tygodnia: Domowi ulubieńcy

     Poniedziałek

     • Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych – nr 13
     • Słuchanie opowiadania Anny Świrszczyńskiej Pimpuś.
     • Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Pieski na spacer – pieski do budy.
     • Dowolny taniec przy piosence O zwierzętach domowych.
     • Zabawy swobodne w wybranych kącikach.
     • Zabawa ruchowo-naśladowcza Jak Pimpuś.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Wróć do swojego szeregu!
     • Kończenie rysowania pieska według wzoru. Kolorowanie rysunku. Nadanie imienia pieskowi.
     • Dowolny taniec przy piosence O zwierzętach domowych.

     Wtorek

     • Zabawa Witamy się ze sobą.
     • Śpiewanie wybranej piosenki głosem kota.
     • Zabawa ruchowa Kot jest – kota nie ma.
     • Muzyczne Inspiracje – zajęcia umuzykalniające
     • Zabawa ruchowa Psy i koty.
     • Zabawa ruchowa Zabawy kotków.
     • Zabawy przy piosence O zwierzętach domowych.
     • Rozmowa na temat domowych kotów.
     • Zabawa ruchowo-naśladowcza Kotki.
     • Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Środa

     • Ćwiczenia wydłużające fazę wydechową – na podstawie wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Kto mruczy?
     • Zabawa ruchowa Kotki bawią się piłeczkami.
     • Gimnastyka ogólnorozwojowa
     • Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki.
     • Określanie, gdzie w domu mogą mieszkać rybki, gdzie – papuga, a gdzie – kot. Odszukiwanie we wkładce obrazków: kota, rybek, papugi. Naklejanie ich na odpowiednich obrazkach.
     • Nauka drugiej zwrotki piosenki O zwierzętach domowych.
     • Zabawa ruchowo- naśladowcza Kotki.
     • Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Czwartek

     • Zabawa Gumowe zabawki.
     • Zabawa bieżna Myszki i kot.
     • Przed siebie, za siebie, w bok – ćwiczenia i zabawy w prawidłowym określaniu kierunków.
     • Akwarium pełne rybek – wykonywanie pracy z wykorzystaniem różnego materiału.
     • Zabawy z wykorzystaniem woreczków.
     • Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Myszka skrobie dziurkę w worku.
     • Nauka trzeciej zwrotki piosenki O zwierzętach domowych.
     • Zabawa ruchowo-naśladowcza Kotki.
     • Zabawy swobodne w wybranych kącikach

     Piątek

     • Zabawa Co to jest?
     • Teatrzyk mikołajkowy
     • Spotkanie ze św. Mikołajem
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatraki i watr
     • Słuchanie opowiadania Renaty Piątkowskiej Balbina. Rozmowa na temat opowiadania.
     • Zabawa ruchowo-naśladowcza Myszka.
     • Rozmowa na temat opiekowania się zwierzątkiem hodowlanym w domu.
     • Rysowanie swojego ulubionego zwierzątka.
     • Zabawy swobodne w wybranych kącikach

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 23.11– 27.11.2020r.

      

     TEMAT : Urządzenia elektryczne

      

     Dzień 1 Czy żelazko to urządzenie elektryczne?

      

     1. Zabawa rozwijająca pamięć wzrokową – Doręcz przedmiot właścicielowi.

     2. Słuchanie wiersza Doroty Gellner Żelazko. Zabawa orientacyjno-porządkowa Szukaj pary. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa ze śpiewem Nie chcę cię znać; zabawa orientacyjno-porządkowa Posągi.

     3. Kolorowanie na niebiesko rysunku lodówki, a na zielono – rysunku odkurzacza. Rysowanie przewodów elektrycznych od gniazdka do urządzeń. Określanie, jak nazywamy takie urządzenia, jak lodówka czy odkurzacz. Zabawa Przeciwieństwa.

     Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Dzień 2 Sz – s

     1. Wypowiadanie tekstów z różną dynamiką i z różnym natężeniem. Zabawa orientacyjno- porządkowa Szukaj pary.

     2. Inspiracje muzyczne. Zabawy na świeżym powietrzu: ćwiczenia logorytmiczne; zabawa bieżna Kto szybciej dookoła?

     3. Ćwiczenia logorytmiczne.

     Ozdabianie rysunków rękawiczek poprzez rysowanie kolorowych pionowych kresek. Wycinanie .ozdobionych rysunków. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych.

     Dzień 3 Urządzenia domowe

     1. Rozmowa na temat urządzeń elektrycznych znajdujących się w domach dzieci. Podkreślanie zdjęć urządzeń elektrycznych, które są w domach dzieci. Rytmiczne (na sylaby) dzielenie nazw tych urządzeń. Zabawa ruchowa z elementem skoku – Drabinka. Zabawy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

     2. Zabawa Co to jest? Zabawa ruchowa Połączeni. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

      

     Dzień 4 Lodówka

     1. Dobieranie sylwet rękawiczek do pary.

     Zabawa orientacyjno-porządkowa Zapamiętaj swoją parę.

     Zabawa ruchowa z elementem czworakowania Misiu, poproś.

     1. Pełna lodówka – liczenie w zakresie czterech. Cel: rozwijanie umiejętności liczenia. Zabawa ruchowa Liczymy do czterech.

     2. Rozmowa na temat ulubionych bajek na dobranoc. Rysowanie na ekranie telewizora fragmentu ulubionej bajki na dobranoc. Rysowanie po śladzie kabla do gniazdka. Zabawa orientacyjno-porządkowa Zapamiętaj swoją parę.

       

     Dzień 5 Kolorowy abażur lampy

     1. Ćwiczenia oddechowe, ukierunkowane na czynność mówienia – Huśtamy

     zabawki na brzuchach. Dzielenie słów – nazw urządzeń elektrycznych – rytmicznie (na sylaby),

     połączone z wykonywaniem odpowiedniej liczby kroków (jedna sylaba – jeden krok).

     Zabawa ruchowa z elementem skoku – Drabinka.

     1. Kolorowy abażur – wypełnianie rysunku lampy kuleczkami bibuły. Cel:

     rozwijanie sprawności manualnej.

     Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa Rozgrzewka; zabawa

     ruchowa Wytupujemy rytmy.

     1. Nauka rymowanki.

     Dowolny taniec przy piosence Urządzenia domowe.

      

      

      

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 16.101– 20.11.2020r.

      

     TEMAT : Tutaj rosły paprocie

      

     Dzień 1 Jurajski świat

     Zabawa Posyłam uśmiech. Naśladowanie śmiechu różnych osób na podstawie wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Śmiecholandia. Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych – nr 11. Słuchanie wiersza Marii Terlikowskiej Paprocie tutaj rosły. Cel: poznawanie(ogólne) historii powstawania węgla kamiennego. Zabawa ruchowa Berek dinozaur. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa Dinozaury roślinożerne, dinozaury mięsożerne; zabawa bieżna Wyścigi dinozaurów. Kończenie kolorowania rysunku lasu jurajskiego. Opowiadanie o lesie jurajskim. Dowolny taniec przy piosence Smoko Loko.

     Dzień 2 Wagoniki z węglem

     Zabawa dydaktyczna Dobieramy koraliki do koloru nitki. Zabawa Liczymy kroki. Zabawa ruchowa w parach Spacer dinozaurów. Wagoniki z węglem – wycinanie elementów z kolorowego papieru i przyklejanie na kartce. Cel: rozwijanie sprawności manualnej. Zabawa orientacyjno-porządkowa Pełne wagoniki i puste wagoniki. Zabawy na świeżym powietrzu: Raz, dwa, trzy, dinozaur patrzy; zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Ślady dinozaurów. Zabawy i ćwiczenia głosowe. Zabawa Kontakty.

     Dzień 3 Dinozaury

     Zabawa Balony. Układanie sylwet groźnych dinozaurów z klocków w kształcie figur geometrycznych. Zabawa bieżna Pterodaktyle. Nauka piosenki Smoko Loko. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa kształtująca postawę

     ciała – Dinozaur rośnie; spacer do parku. Porównywanie jakości powietrza. Zabawa przy piosence Grozik. Zabawa ćwicząca wrażliwość słuchową – rozpoznawanie dzieci po głosie. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Dzień 4 Mała, większa, największa

     Ćwiczenia w mówieniu. Ćwiczenia oddechowo-ruchowe. Nauka drugiej zwrotki piosenki Smoko Loko. Zabawa orientacyjno-porządkowa Diplodoki, na start! Układamy zabawki – szeregowanie zabawek według wielkości. Cel: rozwijanie umiejętności szeregowania. Zabawa Król Lul. Ćwiczenia relaksacyjne Dinozaur. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Dzień 5 Park jurajski

     Zabawa Echo w kopalni. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego. Rysowanie dinozaura węglem drzewnym. Śpiewanie (wspólne i indywidualne) piosenki Smoko Loko. Zabawa orientacyjno-porządkowa Pełne wagoniki i puste wagoniki. Zestaw ćwiczeń ruchowych – nr 5. Cel: rozwijanie sprawności fizycznej. Oglądanie figurek dinozaurów. Słuchanie opowiadania Joanny Papuzińskiej Jak nasza mama hodowała potwora. Zabawa ruchowo-naśladowcza Dinozaury.

      

     Wspólne wykonanie makiety parku jurajskiego.

      

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 09.101– 13.11.2020r.

      

     TEMAT : Dbamy o zdrowie

      

     Dzień 1 Kiedy mamy katar

      

     1. Zabawa Uwaga! Rekin! Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych – nr 10

     2. Słuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej Katar. Cel: zachęcanie do używania chusteczek podczas kataru. Zabawa orientacyjno-porządkowa Katar.

     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawy ruchowe – Masujemy plecy, Wirus.

     1. Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Zabawa ruchowo-naśladowcza Myjemy się.

     Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

     Dzień 2 Co służy do mycia?

     1. Oglądanie zdjęć. Odszukiwanie pięciu różnic między nimi i ich zaznaczanie.

     Zabawa rozwijająca spostrzegawczość i koncentrację uwagi, z wykorzystaniem rymowanki Chodzi sroczka. Zabawa Znamy te środki czystości i przybory do mycia. Zabawa ruchowa z elementem toczenia Sprawna ręka.

     1. Wspólne śpiewanie hymnu -,,Szkoła do hymnu”

     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa wyrabiająca reakcję

     na ustalone sygnały – Bębenek, zabawa ruchowa ćwicząca koncentrację

     uwagi – Moje imię.

     1. Zabawa odprężająca Cztery wesołe krasnoludki. Rozwiązywanie zagadek o środkach czystości i przyborach służących domycia. Zabawy swobodne w wybranych kącikach.

       

     Dzień 4 Do czego są potrzebne serwetki? /Myję ręce sam

     1. Ćwiczenia słuchowo-wzrokowo-ruchowe (według Metody Dobrego Startu). Rytmiczny podział nazw środków czystości i przyborów służących do mycia (na sylaby). Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku – Skok po zdrowie.

     2. Zabawy przy piosence O zdrowiu. Cel: umuzykalnianie dzieci.

     Gimnastyka ogólnorozwojowa.

     1. Masażyk relaksacyjny.

     Słuchanie wiersza Barbary Szelągowskiej Dbajmy o zdrowie.

      

     Dzień 5 Gdzie położyć misia?

     1. Kolorowe serwetki – wycinanie serwetek z kolorowego papieru. Cel: rozwijanie umiejętności wycinania. Zabawa muzyczno-ruchowa Wesoła – smutna.

     Słuchanie wiersza Marii Trelikowskiej Przyjaciel. Zabawy z misiem – układanie zabawki względem siebie. Cel: rozwijanie orientacji przestrzennej. Zabawa ruchowa Stań za, stań przed.

     Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa orientacyjno-porządkowa Na spacerze; zabawa bieżna Zabawy konstrukcyjno-manipulacyjne – budowanie dowolnych konstrukcji z wybranych klocków.

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 

      2-6.11.2020

     Temat tygodnia: Pada deszcz

     Poniedziałek

     • Zabawa Szukamy kropelki.
     • Dowolny taniec przy piosence Listopadzie.
     • Zestaw zabaw ruchowych nr 9.
     • Słuchanie wiersza Ireny Suchorzewskiej Słota.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Marsz kaloszowy.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa – Omiń kałuże.
     • Ćwiczenia graficzne.
     • Dowolny taniec przy piosence Listopadzie.
     • Film edukacyjny w ramach projektu „Pokonaj wirusa” - „Wycieczka do niewidzialnego świata”

     Wtorek

     • Nauka rymowanki o listopadzie.
     • Układanie puzzli wykonanych przez N. z pociętych obrazków.
     • Zabawa ruchowa Marsz trójkami.
     • Parasol – wyklejanie rysunku gotowymi elementami.
     • Dowolny taniec przy piosence Listopadzie.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Chmury i chmurki
     • Muzyczne Inspiracje – zajęcia umuzykalniające
     • Wspólne ubieranie lalek na listopadowe chłody.
     • Kolorowanie rysunków tych przedmiotów, które chronią przed deszczem.

     Środa

     • Zabawa Model
     • Obrysowywanie kolorowych, kartonowych kropel deszczu palcami jednej ręki, a potem – drugiej.
     • Gimnastyka ogólnorozwojowa
     • Nauka piosenki Listopadzie.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Pada deszcz
     • Zabawa na odprężenie Listopadowa pogoda.
     • Zabawa przy piosence Listopadzie.
     • Jesienny deszcz – malowanie farbami akwarelowymi

     Czwartek

     • Wyklaskiwanie prostych rytmów, podanych przez N.
     • Wycinanie rysunku kropli deszczu z papieru.
     • Zabawy kolorami – ćwiczenia badawcze.
     • Zabawa ruchowa Hop.
     • Krople deszczu – ćwiczenia w liczeniu.
     • Zabawa ruchowa – Taniec kropel
     • Rysowanie po liniach powiększonych kropel deszczu. Liczenie kropel
     • Rytmiczne dzielenie (z klaskaniem) słowa kropla.
     • Nauka drugiej zwrotki piosenki Listopadzie.
     • Zabawa rozwijająca zmysł dotyku Dotyk deszczu.

     Piątek

     • Zabawa kształtująca poczucie tempa.
     • Malowanie na kartce kropel deszczu palcem maczanym w niebieskiej farbie.
     • Zabawa ze śpiewem Ojciec Wirgiliusz.
     • Warsztaty ekologiczne
     • Mali Wspaniali – zajęcia ruchowe z elementami karate
     • Oglądanie chmur; określanie, czy będzie z nich padał deszcz.
     • Nauka wiązania butów (Wyprawka).
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Marsz kaloszowy.
     • Nazywanie butów. Dzielenie rytmicznie nazwy kalosze.
     • Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke Rozmarzone kalosze. Rozmowa na temat opowiadania.

      

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE I 26– 30.10.2020r.

      

     Temat: Idzie jesień z deszczem

      

      

     1. I. Schodzenie się dzieci  Rozmowy ind. z dziećmi nt czasu spędzonego w gronie rodzinnym.  Przeglądanie czasopism dziecięcych i o tematyce przyrodniczej, poszukiwanie w nich jeZyka. Zabawy dowolne na dywanie na wyznaczonej powierzchni. Zab. Paluszkowe. Zab. ruch. „Jeżyk chowa kolce”.
      Spacer jeża – zestaw zabaw ruchowych w formie opowieści ruchowej.
      W małych zespołach: „O zielonym jeżu” - słuchanie wiersza H. Bechlerowej, rozmowa nt wyglądu, sposobu poruszania się i odżywiania jeży. Kolorowanie kredkami sylwety jeża.
      Spacer wokół przedszkola – obserwacja przyrody, próby poszukiwania miejsca, gdzie mógł się schować jeż. 
     2. Zabawy kołowe ze śpiewem. Zabawy konstrukcyjne na dywanie pod hasłem „Budujemy dom na zimę dla jeżyka” - wykorzyst. dużych plastikowych klocków i zasuszonych liści. „Jakie to zwierzę?” - próby rysowania po wykropkowanych śladach, rozwijanie percepcji wzrokowej. Zab. ruch. z elem. czworakowania „Jeżyk szuka schronienia”. Przygotowanie do śniadania – czynności higieniczne – wdrażanie do prawidłowego mycia rąk.
       Kolczasty jeż – zabawy przy piosence. Osłuchanie się z melodią i treścią nowej piosenki; próby odzwierciedlenia treści piosenki ruchem. Zabawa „Cicho-głośno” - naprzemienne klaskanie dłońmi, określanie przez n-la mocy uderzania. Zabawa ruchowa „Wycieczka do lasu” - wplecenie w opowieść ruchową opowiadania o jeżyku wg pomysłu n-la.
      W małych zespołach: składanie w całość pociętej sylwety jeżyka, naklejanie jej na kolorowe tło. Muzyczne inspiracje.
      Zabawy dowolne na dywanie i przy stoliczkach z wykorzystaniem dużych klocków i puzzli: zgodna, cicha zabawa, przestrzeganie zawartych umów.
     3.  Zabawa przy wierszu A. Kamieńskiej „Ania” - wymienianie wszystkich imion dzieci biorących udział w zabawie – ćwicz. drobnych ruchów rąk: witanie się paluszków, robienie piąstek, pukanie w podłogę... Zabawy paluszkowe wg M. Bogdanowicz. Zabawy na dywanie z wykorzyst. maskotek. Zab. ruch. „Jeż idzie na spacer”. W małych zespołach: słuchanie opowiadania H. Bechlerowej „Kolczatek”; próby odpowiedzi na pytanie, gdzie jeż znalazł mieszkanie? Co robi jeż zimą? Zabawy w kaciku czytelniczym – wyszukiwanie obrazków z jeżykiem.
      Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem klocków plastikowych i piankowych, tworzenie własnych budowli. Budowanie pod hasłem” Budujemy domek, na którym zbiera się śnieg” na podstawie obserwacji przyrodniczych i spadającego śniegu za oknem. 
     4. Kolorowanie ilustracji związanych z tematyką jesienno-zimową. Zabawy dowolne wg wyboru i zaintersowań dzieci. Zabawy zabawkami przyniesionymi z domu – zwrócenie uwagi na umiejętność dzielenia się swoją zabawką z innymi dziećmi. Praca opiekuńczo-wychowawcza: zachęcanie do wspólnej zabawy dzieci nieśmiałe i wycofujące się. Zab. ruch. „Idzie jeż”.
      5. Spacer jeża – zestaw zabaw ruchowych jak w poniedz. w formie opowieści ruchowej wzbogacony o zabawę dydaktyczną „W lesie” (H. Trawińska „Zabawy...” s. 85). Zabawy artykulacyjne na wysokość dźwięku (naśladowanie odgłosów lasu).
      W małych zespołach: Jeżyk z bibuły – wyklejanka. Przyklejanie na dużą sylwetę jeża kolców z bibuły – długich pasków imitujących kolce. Dorysowywanie oczu, nosa. Zwrócenie uwagi na dokładne przyklejanie pasków oraz współpracę w grupie.
      Zabawy twórcze przy stolikach: układanki z kolorowych guzików, układanie grzybków w dowolne kompozycje: rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej. Mali wspaniali.

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 

     19-23.10.2020 r.

     Temat tygodnia: Moje zmysły

     Poniedziałek

     • Zabawa Co jest schowane w pudełku?
     • Słuchanie piosenki O zmysłach.
     • Zabawa przy piosence.
     • Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych nr 8.
     • Słuchanie opowiadania Grzegorza Kasdepke Uszy na sprzedaż.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Zabawa rozwijająca koordynację słuchowo- ruchową – Części ciała
     • Zabawa przy piosence O zmysłach.
     • Wspólne, rytmiczne dzielenie (na sylaby) nazw obrazków
     • Ćwiczenia słuchowe – rozróżnianie dźwięków dochodzących z otoczenia.

     Wtorek

     • Rytmiczne mówienie (z podziałem na sylaby) rymowanki o zmysłach, połączone z klaskaniem.
     • Zabawa dydaktyczna Kolorowe paski.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Młynek.
     • Wykonanie kompozycji z materiałów o różnych fakturach.
     • Zabawa z wykorzystaniem rymowanki.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Muzyczne Inspiracje – zajęcia umuzykalniające
     • Zabawa ruchowa z elementem rzutu i celowania – Koszyk z kasztanami
     • Nazywanie przedmiotów przedstawionych na zdjęciach. Podkreślanie zdjęć przedstawiających miękkie przedmioty.
     • Zabawa z wykorzystaniem rymowanki o zwierzętach.

     Środa

     • Ćwiczenia narządów artykulacyjnych – warg i języka.
     • Ćwiczenia oddechowe.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Młynek.
     • Gimnastyka ogólnorozwojowa
     • Zabawy przy piosence O zmysłach.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Zabawa bieżna z obrotem – Teraz obrót
     • Nazywanie rysunków. Kolorowanie tego, co jest słodkie. Podawanie przykładów substancji: słodkich, kwaśnych, a potem gorzkich.

     Czwartek

     • Zabawa z wykorzystaniem wiersza Bożeny Formy Moje oczy.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Kolory oczu.
     • Zabawa bieżna Wracamy ze spaceru.
     • Wszystko ma kolory – ćwiczenia w utrwalaniu nazw kolorów.
     • Zabawa ruchowa Wzywam kolory.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa – Stań przed swoim woreczkiem.
     • Zabawa z wykorzystaniem wiersza Bożeny Formy Moje oczy.
     • Rysowanie obrazka kredką w wybranym kolorze.
     • Zabawa ruchowa Sprzątamy.

     Piątek

     • Wycinanie prostych kształtów narysowanych przez N.
     • Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
     • Zabawa przy piosence O zmysłach.
     • Zabawa bieżna Wracamy ze spaceru.
     • Mali Wspaniali – zajęcia ruchowe z elementami karate
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Określanie, czym dzieci przedstawione na obrazkach wąchają, oglądają, słuchają, dotykają.
     • Ćwiczenie w rozpoznawaniu zapachów.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Labada.

      

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II            12.10 – 16.10.2020r.

      

     TEMAT :   O sobie samym

      

     Poniedziałek    Moje ciało

     Ćwiczenia indywidualne – poznawanie imienia każdego dziecka, ułożonego z liter drukowanych. Zabawa Co wydaje taki dźwięk?Zestaw zabaw ruchowych nr 7.  Zabawy pod hasłem Znam nazwy części ciała. Cel: rozwijanie orientacji przestrzennej. Zabawa ruchowa Chodzimy i dotykamy. Zabawa muzyczno-ruchowa Trzy kółeczka. Zabawa Co lubię? Zabawy z imionami.

     Wtorek     Ulubione zabawy

     Określanie, co robią dzieci w wolnym czasie. Wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionych zabaw. Zabawa muzyczno-ruchowa Trzy kółeczka. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa – Dzieci do pani – rozwijanie szybkiej reakcji na sygnał, zabawa ruchowa – Robię to, co ty. Ćwiczenia w szeregowaniu. Zabawa muzyczno-ruchowa Trzy kółeczka. Budowanie dowolnych budowli z wybranych klocków.

     Środa      Mamy różne charaktery

     Zabawy pantomimiczne – różnicowanie ciężaru. Wycinanie pasków z kolorowego papieru. Zabawa orientacyjno-porządkowa Stań w szeregu. Zabawy przy piosence O charakterach. Jeżeli ci wesoło. Rozmowa o prawach i obowiązkach dzieci. Oglądanie obrazków. Określanie, jakie obowiązki w domu mają dzieci. Nauka rymowanki. Rozmowa na temat samodzielności. Określanie, czy dzieci przedstawione na zdjęciach są samodzielne, czy nie. Zabawa muzyczno-ruchowa Trzy kółeczka.

     Czwartek    Moja twarz

     Ćwiczenia warg i języka. Układanie dowolnych kompozycji z pasków kolorowego papieru. Zabawa ruchowa z elementem równowagi Wielkoludy. Moja twarz – ćwiczenia plastyczne. Dowolny taniec przy piosence O charakterach.  Kolorowanie rysunków klocków na odpowiednie kolory. Wypowiedzi dzieci na temat ulubionych budowli z klocków. Budowanie z klocków dowolnych konstrukcji.
     Piątek     Takiecosie

     Zabawa Moja ulubiona potrawa.
      Zabawa bieżna Podaj piłkę. Słuchanie opowiadania Ewy Kaniewskiej Szuflada.
     Zabawa ruchowa Chodzimy i dotykamy. Zabawy na świeżym powietrzu: zabawa integracyjna – Siedzi sobie Turek, slalom pomiędzy drzewami. Ćwiczenia logorytmiczne.

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 

     5-9.10.2020 r.

     Temat tygodnia: Jesień w ogrodzie

      

     Poniedziałek

     • Zabawa Czyj to bucik?
     • Zabawa Widzę coś, widzę coś…
     • Segregowanie warzyw według rodzajów do koszyków.
     • Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych nr 4.
     • Słuchanie wiersza Stanisława Grabowskiego Dary jesieni.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Słuchanie piosenki Czerwony pomidorek. Rozmowa na temat piosenki.
     • Mali Wspaniali – zajęcia ruchowe z elementami karate
     • Rysowanie Portretu buraka.
     • Dowolny taniec przy piosence Czerwony pomidorek.

      

     Wtorek

     • Zabawa w echo.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Idziemy na działkę.
     • Ulubione warzywa – wydzieranka z kolorowego papieru.
     • Dowolny taniec przy piosence Czerwony pomidorek.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Muzyczne Inspiracje – zajęcia umuzykalniające
     • Indywidualne układanie obrazków z figur według wzoru.
     • Określanie roli, jakie przyjęły warzywa przedstawione na obrazku, za kogo się przebrały. Nazywanie warzyw, z których zostały wykonane te postacie.
     • Zabawa ruchowo-słowna Warzywa.

     Środa

     • Wskazywanie w każdej ramce takich samych warzyw. Nazywanie ich i kolorowanie.
     • Zabawa ze śpiewem Buraczek i cebulka.
     • Zabawa ruchowa Wyrywamy marchewki.
     • Gimnastyka ogólnorozwojowa
     • Zabawy przy piosence Czerwony pomidorek.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Labada.
     • Zabawa ruchowo-słowna Warzywa.

     Czwartek

     • Zabawa Z której strony słychać dźwięk?
     • Ćwiczenia związane z synchronizacją ruchów.
     • Zabawa bieżna Wózki z marchewką.
     • Długi, krótki – zabawy paskami, dźwiękami.
     • Zabawa ruchowo-słowna Warzywa.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Ćwiczenia podniebienia miękkiego.
     • Zabawa przy piosence Czerwony pomidorek.

     Piątek

     • Zabawa muzyczno-ruchowa Tańcz ze mną.
     • Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 3.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Zabawa ze śpiewem Stary niedźwiedź mocno śpi.
     • Zabawa orientacyjno-porządkowa Zbieramy ziemniaki.
     • Lepienie modeli warzyw z plasteliny.

      

      

     TYGODNIOWY PLAN PRACY W GRUPIE II 

     28.09-2.10.2020r.

     Temat tygodnia: Jesień w sadzie

     Poniedziałek

     • Ćwiczenia drobnych ruchów rąk.
     • Zabawa Kto zmienił miejsce?
     • Zabawa ruchowa z zestawu zabaw ruchowych nr 5.
     • Słuchanie opowiadania Marii Kowalewskiej Sąsiedzi.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Kosz z owocami
     • Mali Wspaniali – zajęcia ruchowe z elementami karate
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Rozpoznawanie owoców
     • Dostrzeganie rytmu w ciągu owoców.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Zrywamy owoce – zbieramy owoce

     Wtorek

     • Nauka popularnej rymowanki.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Zrywamy owoce – zbieramy owoce.
     • Dowolny taniec przy piosence Jesień w sadzie i w ogrodzie.
     • Kolorowe jabłuszko – wypełnianie sylwety jabłka plasteliną
     • Muzyczne Ispiracje – zajęcia umuzykalniające
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Ćwiczenia w wycinaniu

      

     Środa

     • Ćwiczenia szczęki dolnej.
     • Ćwiczenia oddechowe.
     • Zabawa ruchowa Kto jest taki jak ja?
     • Gimnastyka ogólnorozwojowa
     • Zabawy przy piosence Jesień w sadzie i w ogrodzie.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Rytmizowanie wierszyka o owocach.
     • Ćwiczenia fonacyjne.
     • Zabawa Czyj to głos?

      

     Czwartek

     • Zabawa ruchowa Sufit – podłoga.
     • Ile jest owoców? – ćwiczenia w liczeniu.
     • Zabawa matematyczno-ruchowa Pac.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Kolorowanie rysunków – małego jabłka i dużej gruszki. Rysowanie obok nich dużego jabłka i małej gruszki.
     • Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku – Owoce do garnka.
     • Rysowanie swojego ulubionego owocu.

      

     Piątek

     • Dostrzeganie rytmów i ich kontynuowanie.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Zrywamy owoce – zbieramy owoce.
     • Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 2.
     • Zabawy na świeżym powietrzu
     • Segregowanie owoców (obrazków) na te, które rosną w Polsce i te, które nie rosną u nas.
     • Rozwiązywanie zagadek o owocach.
     • Zabawa muzyczno- ruchowa Zrywamy owoce – zbieramy owoce
     • Nazywanie owoców, których rysunki są na górnej miseczce. Naklejanie obrazków takich samych owoców w odpowiednich miejscach na drugiej miseczce.
     • Zabawa muzyczno-ruchowa Kosz z owocami

      

      

  • Kontakty

   • Przedszkole nr 59 we Wrocławiu "U KRASNALA POD NARCYZEM"
   • Sekretariat.p059@wroclawskaedukacja.pl
   • 71-798 68 02 - numer podstawowy Po usłyszeniu komunikatu powitalnego wybieramy numer wewnętrzny WEW. 101 - DYREKTOR WEW. 113 - REFERENTKA WEW. 114- INTENDENTKA grupa 1 - wew.201 grupa 2 - wew. 202 grupa 3 - wew. 203 grupa 4 - wew.204
   • ul. Narcyzowa 6 53-225 Wrocław
   • https://p59wroclaw.bip.gov.pl/
  • Logowanie